امامزاده فضه خاتون دماوند

 

امامزاده فضه خاتون دماوند در فاصله 870 متري شمال مسجد جامع دماوند و در 35 درجه و 43 دقيقه و 39.5 ثانيه عرض جغرافيايي و در 52 درجه و 4 دقيقه و 23 ثانيه طول جغرافيايي و در ارتفاع 2018 متر از سطح دريا و در محله روح‌افزا واقع شده است .

زيارت‌نامه موجود در محل امامزاده نسب فضه خاتون را به بنت امام موسي‌بن‌جعفر (ع) قيد نموده است. بناي مقبره برجي است كه نماي بيروني آن دايره و نماي داخلي آن هشت ضلعي بوده و در داخل هر ضلع طاق نماهايي احداث شده است. در امامزاده در سمت شرق واقع و به اتاقي كه در ابعاد 50/6 × 50/6 متر مي‌باشد و جديداً احداث شده، متصل مي‌گردد.

ضريح امامزاده چوبي و فاقد هر گونه تزيين بود و در ازاره مقبره اصلي و اتاق كنار آن تا حدود70 سانتي‌متر با سنگ سياه تزيين شده است.

كليه سطوح خارجي بناي اصلي  با ملات سيمان سفيد و نماي داخلي آن‌ با گچ اندود شده است. سقف مقبره‌ داراي گنبد دو پوشه است كه از داخل به صورت عرقچين و از خارج رك ساخته شده و روي آن و بناي الحاقي رادر حال حاضر با ورق گالوانيزه پوشانده‌اند.

گرداگرد امامزاده حياطي نسبتاً وسيعي است كه با نرده فلزي محسوسات و هم اكنون مردم اموات محله روح‌افزا را در آنجا دفن مي‌نمايند. با توجه به كليه شواهد و مدارك و مقايسه معماري بناي اين امامزاده با امامزاده قاسم احتمال قريب به يقين قدمت هر دو به قرون 6 يا 7 هجري بازمي‌گردد.