غار زيباى رودافشان

غار رودافشان در استان تهران و در ١٠٣ كيلومتري شهر تهران و ۶٢ كيلومتري شهر فيروزكوه واقع شده است. اگر از تهران به سمت شهرستان فيروزكوه حركت كنيد بعد از گذشت حدود ٢ساعت به روستايي مي رسيد به نام سيد آباد كه تقريبا بر جاده واقع شده است . سمت راست ، حدود ١٠٠ متر بعد از پل عابر پياده كه روي جاده فيروزكوه واقع شده ، مسير دسترسي به غار قرار دارد. بعد ازوارد شدن به اين جاده فرعي و طي حدود ٢٠ كيلومتر مسيد آسفالته به روستاي رودافشان ميرسيد . در انتهاي روستا پاركينگي براي بازديد كنندگان از غار مهيا شده است. با اينكه دهانه غار، سومين دهانه بزرگ غارهاي ايران بعد از غار ايوب در شهر بابك و غار اسپهبد خورشيد در دوآب سوادكوه است ، اما باز هم از محل پاركينگ روستا، نشاني از غار نيست.
اين غار در دامنه شمالي دره رودافشان قرار دارد. رودخانه دليچاي در ژرفاي دره جريان دارد و آب درياچه هاي تار و هوير را كه حاصل ذوب يخچال هاي قره داغ است، به رودخانه حبله رود مي برد.

دهانه غار در ارتفاع ۱۸۰۰مترى از سطح دريا و در داخل گودى بزرگى به قطر حدودا ۱۰۰متر قرار گرفته است و تنها از لبه گودى قابل مشاهده است . اختلاف ارتفاع دهانه غار و بستر رود حدود ۲۰۰ متر است. دهانه غار بسيار وسيع و قوسى شكل است و به درازاى ۴۰متر و بلندى ۱۲متر است.

نخستين تالار عظيم غار به قطر ۸۰ در ۱۰۰متر و بلنداى ۲۵متر بعد از دهانه قرار دارد . به علت استحكام لايه ها اثرى از شكستگى و يا سنگ قابل سقوط در آن ديده نمى شود.اين اعتقاد وجود دارد كه هزاران سال قبل رودخانه همسطح دهانه غار بوده و احتمالا قسمتى از آب رودخانه دليچاى وارد دالان هاى غار شده و باعث گسترش و وسعت غار شده است. وجود تعدادى ايوان ساخته شده با سنگچين و مقاديرى خرده سفال، نشانه سكونت انسان ها در غار در روزگار گذشته است.
تالار دوم پس از يك ديواره سنگچين قرار دارد و داراى ابعادى حدود ۶۰در ۵۰ و بلنداى ۲۰ متر است و فاقد هر گونه غارسنگ (ساختارهايى كه در اثر انحلال و رسوبگذارى كانى ها در خلال جريان آب در داخل غار ها ايجاد مى شود. مانند چكيده و چكنده) است.


تالار سوم داراى ابعادى در حدود ۵۰ در ۴۰ و بلنداى ۱۵ متر است. سرتاسر اين تالار از چكيده ها و چكنده هاى زيبا و ستون ها و آبشارسنگ هاى خارق العاده است. چكنده هاى نيزه اى و گل كلمى در سرتاسر سقف اين تالار ديده مى شود.
در ادامه مسير اصلى غار يك پلكان آهنى ما را به دهليزى مى رساند كه دخمه بزرگى به ابعاد 6 در ۴ متر و ارتفاع ۳ متر در انتهاى آن واقع است. يك حوض آب و ستونى در وسط آن در دخمه ديده مى شود. اين دخمه را آناهيتا (الهه آبيارى و بارورى ) نام نهاده اند.
در ادامه مسير اصلى پرتگاه هاى فراوانى وجود دارد و مسير پس از حدود ۱۶۰متر به دالان انتهايى غار مى رسد كه طول آن ۱۰ متر است و در ارتفاع ۱۷۵۰مترى سطح دريا و ۵۰ متر پايين تر از ارتفاع دهانه غار است. طول غار در مسير اصلى حدود ۵۵۰ متر است. 

غار رودافشان با شماره ١٢٢١٣ در فهرست آثار ملي در سال ٨۴ ثبت شده كه به همه طبيعت دوستان توصيه مي شود از آن ديدن كنند .

 

لازم است در بازديد از هر غارى به نكات زير توجه شود:
۱- بدون راهنما هيچگاه وارد هيچ غارى نشويد.
۲- حتما لوازم كمك هاى اوليه را به همراه خود داشته باشيد.
۳- چراغ قوه و باطرى اضافه و شمع از واجبات است.
۴- لباس هاى ضد آب و محكم به تن كنيد.
۵- قبل از ورود به غار مسئولان محلى و نزديكان خود را از برنامه سفر و ساعات رفت وبرگشت خود مطلع سازيد.
از ديدن زيبايى هاى غار لذت ببريد

* عكس ها:سيد روح اله هاشمي

 


 

ژئوتوريسم رسوبي در ايران

غار رودافشانغار رود افشان در دهكده رودافشان از توابع شهرستان دماوند و در كوهستان البرز مركزي در ارتفاع ۱۹۴۵ متري واقع گرديده است. اين غار از جمله غارهاي طبيعي و بزرگ ايران است كه در 50 كيلومتري جنوب شرقي شهرستان دماوند در كنار روستايي به نام رود افشان در درون كوه قرار دارد.

دهانه ورودي غار كه بيضي شكل است بزرگترين دهانه غارهاي طبيعي را دارا بوده و هر بيننده اي از ديدن آن شگفت زده ميشود. حدود سه هزار و پانصد سال پيش در اثر وقوع آتشفشان در كوه دماوند دهانه فعلي كه در پشت صخره اي عظيم قرار داشته است شكاف بر داشته، ميشكند و اين فضا بر اثر ترك و شكاف عميق ايجاد شده، نمايان ميشود. اين غار در مسير راه كوهنورداني است كه به ارتفاعات منطقه صعود ميكنند.درون غار پوشيده از مواد آهكي است كه به صورت قنديل هايي از سقف اويزان شده است. همچنين در داخل غار چاله هايي وجود دارد كه آبي زلال از دل صخره هاي سنگي آن بيرون ميايد. ارتفاع غار به اندازه اي است كه به آساني مي توان در آن حركت كرد.بر اساس بررسي هاي زمين شناسي اين غار در تداخل با سفره هاي آب زير زميني بوده و مسيرهاي داخلي غار حاصل تراشيده شدن بدنه ها در اثر رسوبات آبهايي است كه در داخل آن جريان داشته است.* برگرفته از سايت انجمن گردشگران ايران