گفتگو با استاد احمدي، هنرمند برجسته طراحي و نقاشي

پايداري و برقراري هر ملتي مرهون فرهنگ معنوي و هنر آن، و محور مليت آن همان حفظ آثار فرهنگي و هنري است. ازاين جهت در جهان امروز معرفي هنرمندان، حفظ و شناساندن آثار فرهنگي و هنري گذشته و حال هر جامعه از مهمترين كوششهاي ملي و فرهنگي ملت هاي پايدار، زنده و مترقي شمرده مي شود.

اگر اين كوشش از راه تصويرنگاري و نقاشي كه يكي از شعبه هاي مهم هنر است انجام پذيرد همه آحاد مردم از هر قشر مي توانند ازآن بهره مند گردند.

استاد عيسي احمدي از هنرمندان شايسته اي است كه در طول چندين سال تحمل زحمت و صرف وقت بسيار، نقاشي هاي ارزنده، جالب و زنده اي را به كشور هنرپرور ايران عزيز تقديم نموده است. پرواضح است كه استاد با هر ضربه قلم در رنگ و رسم نقوشي بر صفحه گوشه اي از دغدغه هاي غريبانه خود را با تاروپود احساساتش درهم آميخته و با رنج و مشقت، اثري سرشار از تفكرو تعمق را خلق نموده تا با چيره دستي بر وظيفه سنگين هنرمند متعهد فائق آيد. از اين رو گفت و شنودي دوستانه با ايشان داشتيم كه مي خوانيد.

  • در ابتدا خلاصه اي از زندگينامه خود را براي خوانندگان بازگو نماييد.

بنده عيسي احمدي، متولد سال 1319 هستم. پدرم اهل چشمه اعلاي دماوند بود كه قبل از تولد من به تهران رفت و زندگي را تا پايان عمر در آنجا سپري كرد. من هم در تهران رشد كردم و دوران فرهنگي هنري خود را سپري نمودم. پس از انجام خدمت نظام در سن 21 سالگي به فعاليت هاي هنري بويژه طراحي و نقاشي پرداختم و بطور جدي، عاشقانه تا اين لحظه در دنياي هنر راه پيموده و تحقيق نمودم. آنچه مي دانم طراحي، نقاشي، تركيب حجمي (مجسمه سازي) ماكت سازي، دكوراسيون و طراحي صحنه براي نمايش است.

  • چه شد كه مجدداً به دماوند بازگشتيد؟

روزي در انديشه شدم كه تهران از باب مدرسين هنري تامين و بي نياز است و اين دماوند است كه فاقد مربي و استاد هنريست و از علم هنري نيز بي بهره مانده؛ پس بهتر آنست كه برخيزم و به ديار خود بشتابم. بر منطقه رنگي زيبا زنم و به زكات آن موهبتي كه حضرت حق به من ارزاني داشته پاسخ دهم. چنين كرده و سالهاست در خدمت شما عزيزان هنردوست منطقه دماوند هستم.

  • اگر ممكن است مختصري از اهم فعاليت هاي خود را نيز بيان نماييد.

در ابتدا چندين سال كلاس عمومي آموزش طراحي و نقاشي داشتم كه از سوي دانشگاه آزاد اسلامي دعوت به همكاري شدم. چند سال در امور تبليغات اسلامي به طراحي پوسترهاي مختلف براي چاپ، تهيه نقاشي هاي بزرگ از تمثال حضرت امام (ره)، مقام معظم رهبري و شخصيت هاي برجسته كشور مشغول بوده و در كنار كلاس هاي آموزشي براي دانشجويان تابلوهاي بسياري از چهره هاي زيباي شهداي گرانقدر هشت سال دفاع مقدس تهيه نمودم. تلاش چشمگير من در دانشگاه موجب شد تا از طرف آقاي دكتر جاسبي مقام كل دانشگاه آزاد اسلامي ايران موفق به دريافت لوح تقدير و هدايايي شده و مدارك افتخاري هنري خود را در استادي دريافت نمايم.

  • گويا مدتي نيز در شهرداري دماوند فعاليت داشتيد؟

بله، پس از همكاري در دانشگاه آزاد اسلامي مدتي نيز در آموزش و پرورش به تدريس مربيان مدارس پرداختم كه چند تن از هنرجويان خوشكار و با استعداد آن دوران هم اينك خود مشغول تدريس در نهادها و مراكز ديگر هستند. پس از آن بود كه از سوي شهرداري دماوند دعوت به همكاري شدم و به مدت دو سال در امور تبليغات اسلامي فعاليت نمودم.

آنگونه كه از شواهد امر برمي آيد دوران فعال و پرتلاشي داشته ايد. بفرماييد كه در حال حاضر چه مي كنيد؟

هم اكنون در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي دماوند به تدريس طراحي، نقاشي و گرافيك مي پردازم و اوقات ديگر را در تهيه تابلوهاي فرهنگي عرفاني كه شديداً مورد علاقه ام است، سخت مشغولم. در پاره اي از اوقات نيز به طراحي براي فرمانداري و نهادهاي ديگر مي پردازم كه فرماندار هنردوست، بزرگواري فرموده و به پاس تشكيل نمايشگاه آثار بنده با تقدير نامه اي مرا مورد تشويق قرار داده اند.

  • چه سخني براي مردم شهرستان داريد؟

آرزو مي كنم كه با تلاش بنده و ديگر هنرمندان منطقه، جوانان به سمت هنر جذب شوند تا در آينده، در جامعه اسلامي داراي هنرمندان متعهد و لايقي باشيم. البته تشويق مربيان محترم مدارس و والدين بزرگوار بيشتر بر جوانان اثر خواهد داشت و راه را جهت تعليم و تربيت نزديكتر مي كند. در اينجا يادآور مي شوم كه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي دماوند نهايت همكاري و همياري را با بنده، هنرجويان و هنرمندان ابراز د اشته كه از جانب خودم و كليه هنرمندان منطقه كمال تشكر و قدرداني را مي نمايم.

  • در پايان اگر صحبت ديگري  داريد، بفرماييد.

 فقط از دولتمردان محترم و مسئولين عزيز تقاضا دارم در اين راستا ما را ياري دهند. در انتها نيز از توجه خالصانه دست اندركاران بخش هنري ره آورد سپاسگزاري مي نمايم.

ما نيز از قبول زحمت جنالعالي و همچنين طرح هاي زيبايي كه به عنوان آرم صفحه هنري اهدا نموده ايد، تشكر مي كنيم.

(ره آورد شماره 39 – 16 دي ماه 1377)