ايرنا-  چشمه و آبشار تيزآب دماوند يكي از جاذبههاي گردشگري استان تهران است كه به دليل شرايط آب و هوايي ونوع آب منطقه همه ساله ميزبان مسافران بسياري است.

شهرستان دماوند يكي از شهرستان هاي خوش آب و هواي استان تهران محسوب مي شود كه داراي چشم اندازهاي طبيعي و بكري است كه چشمه تيزآب در ميان اين جاذبه هاي طبيعي- به دليل داشتن خواص درماني- مشتاقان زيادي را به سوي خود جذب كرده است.

منطقه تيزاب در فاصله پنج كيلومتري شمال شهر دماوند در محلي به نام دشتمزار قرار گرفته است. آب اين چشمه تند و گس است و خواص فراواني از جمله خاصيت درماني دارد كه جهت مداواي امراض پوستي و گوارشي استفاده مي شود.

وجود درختان بيد و رودخانه اي پرآب، آب و هواي مطبوع و دلپذيري را براي علاقه مندان به تفريح و طبيعت دوستان بخصوص در فصل تابستان فراهم كرده است و هرساله عده زيادي از گردشگران براي بازديد از اين منطقه خوش آب وهوا و كوهستاني مسيري طولاني را مي پيمايند.

گس بودن و مزه خاصي كه اين آب دارد باعث شده است كه جوي ها شكل خاصي پيدا كنند و حالتي گلي مانند به خود بگيرند.

براي رسيدن به اين چشمه مي توان از دل كوهها گذشت و صخره ها را پشت سر گذاشت، البته بايد مجهز به برخي لوازم و وسايل كوهنوردي نيز بود، اما مي توان از مسير خاكي نيز با چند كيلومتر پياده روي به چشمه رسيد.

در انتهاي راه چشمه اي از دل كوه مي جوشد كه خستگي راه را از تن بيرون مي كند.

همچنين حدود 500 متر بعد از چشمه، آبشاري به ارتفاع 10 متر از ميان سنگها بيرون مي ريزد و صحنه بسيار زيبايي طبيعي را در انظار بينندگان قرار مي دهد.

وجه تسميه اين چشمه به سبب ترش و خاص بودن مزه آب اين چشمه است.

شهر دماوند با همه قدمت و تاريخ پيدا و پنهان آن منطقه اي خوش آب و هوا براي طبيعت دوستان است كه حفظ اين طبيعت خدادادي از جمله وظايف همه ما ايرانيان و گردشگران است تا بتوانيم اين وديعه الهي را براي ديگراني كه در آينده طالب چنين مناطقي هستند به يادگار و سلامت بگذاريم.

طبيعت متعلق به همه ما و آناني است كه در آينده خواهان بهره گيري از آن هستند پس بر ما واجب است كه در حفظ اين گونه جاذبه هاي خدادادي بكوشيم و از تخريب آن بپرهيزيم.

اطراف شهر دماوند كوه هاي متعددي از جمله در ضلع شمالي شهر دماوند خط الرأس كوه هاي ˈدوبرارˈ به طول 70 كيلومتر قرار دارد كه داراي 14 قله بالاي 4000 متري است كه هر ساله شاهد انواع برنامه هاي كوهنوردي از گلگشت گرفته تا صعود زمستاني در اين منطقه هستيم.

پشت اين كوه منطقه مازندران قرار گرفته كه در گويش محلي به اين كوه «ماز» نيز گفته مي شود.

در شمال غربي دماوند كوه تِل كمر (سركورك) به ارتفاع 2800 متر قرار دارد.

اين كوه به پايگاه كوهنوردي براي كوهنوردان قديمي دماوند تبديل شده است كه از روي قله آن قله كوه دماوند را از نيمه مي توان ديد.