دماوند - خبرگزاري مهر: امام جمعه موقت دماوند با بيان اينكه اعتدال ويژگي بارز اخلاقي حبيب امام(ره) و انقلاب بود گفت: مرحوم عسگراولادي در مقامي بود كه حتي به اوباما، رئيس جمهوري آمريكا هم نامه ارسال مي كرد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حميد مشهدي آقايي ظهر سه شنبه در آيين بزرگداشت حبيب انقلاب و رهبري، حبيب الله عسگراولادي كه با حضور اسدالله عسگراولادي، برادر آن مرحوم و رئيس اتاق بازرگاني ايران و چين، شريعتمداري، مديرمسئول روزنامه كيهان، حبيبي، دبير حزب مؤتلفه اسلامي، علاءالديني، نماينده ولي فقيه در شهرستان و امام جمعه دماوند، ساير مسئولان كشوري و محلي و شمار كثيري از علاقه مندان به آن مرحوم در حسينيه "محله قاضي" دماوند برگزار شد، اظهار داشت: آن مرحوم از خانواده اي فاضل، گرامي و بزرگ از خطه دماوند به ايران اسلامي و جهان اسلام معرفي شد و مردم دماوند به وجود او افتخار مي كنند.

وي ادامه داد: او نه تنها در عرصه سياست داخلي بلكه در عرصه سياست خارجي نيز فعال بود و حتي به اوباما، رئيس جمهوري آمريكا نامه مي نوشت.  

لزوم نشر آثار مرحوم عسگراولادي

اين مسئول با تأكيد بر لزوم نشر آثار مرحوم حبيب الله عسگراولادي خاطرنشان كرد:حاج حبيب الله عسگر اولادي يكي از علماي فاضل كشور و منطقه دماوند است كه براي مردم اين خطه و ساير نقاط كشور قدري ناشناخته است.

 وي ادامه داد: وي دست نوشته هاي بسياري در تفسير دارند، آن مرحوم حتي در جلسات و نشست هاي چند نفره هم نسبت به بيان تفاسيري شيرين و لطيف اقدام مي كرد.

مشهدي آقايي اضافه كرد: وي از جمله بزرگاني است كه كتب بسياري در زمينه اخلاق مطالعه كرده و به درجه بالايي از اخلاق دست يافته بودند.

سبقه اي سياسي بيش از نيم قرن

امام جمعه موقت دماوند با اشاره به سبقه سياسي حاج حبيب الله عسگراولادي خاطرنشان كرد: ايشان بيش از نيم قرن و نزديك به 60 سال از سن 15 سالگي در عرصه سياسي كشور حضوري مؤثر داشت كه رهبر معظم انقلاب در فرمايشي جالب سبقه او را به "زندگي پرماجرا" تعبير مي فرمايند.

وي ادامه داد: او از همان سنين نوجواني طي مدتي مديد در زندان ستمشاهي تحت شكنجه عمال ستمگر طاغوت قرار داشت؛ خط مشي زندگي حبيب امام(ره)، رهروي با فراز و فرود، گسست و تغيير نبود بلكه وي ارتباطي دائم و مستمر با روحانيت و ولايت داشت.

اين مسئول اضافه كرد: خود مرحوم مي گفت كه "ما به دنبال صدايي بوديم كه از آن نداي اسلام برآيد و بعد از شهيد نواب صفوي با امام راحل(ره) و مقام معظم رهبري همراه شديم".

مشهدي آقايي بيان داشت: او به بيان رهبري، مجاهدي صادق بود كه در صداقت وي هيچ جاي شاعبه اي نيست؛ اين مبارز نستوه از ابتداي راه مبارزه عليه دشمنان اسلام و انقلاب تا زمان رحلتش، ثابت قدم بود.

امام جمعه موقت دماوند افزود: بدون شك مي توان مرحوم عسگراولادي را يك سياستمدار پارسا نام نهاد و الگويي مانند ايشان كم است و اميدواريم خلاء وجود او به عنايت خداوند جبران شود.

 

ويژگي هاي بارز اخلاقي حاج حبيب الله

وي با اشاره برخي از ويژگي هاي اخلاقي بارز مرحوم عسگراولادي اظهار داشت: به اذعان بسياري از شخصيت هاي بزرگ كشور آن مرحوم به چند خلق مشهور و برجسته بود و نخستين ويژگي او انصاف است.

اين مسئول تصريح كرد: او در حق موافق و مخالف انساني منصف بود؛ آن مرحوم هرگز بياني در محدوده اي خارج از اخلاق بر زبان جاري نساخت.

مشهدي آقايي ادامه داد: اخلاق حسنه، دومين ويژگي بارز آن مجاهد نستوه بود؛ او با اخلاق نيكوي خود همه افراد حتي اشخاصي فاقد تقارن فكري با وي را جذب مي كرد.

اعتدال، از ديگر ويژگي هاي اخلاقي مرحوم حاج حبيب الله عسگراولادي بود كه امام جمعه موقت دماوند بدان اشاره كرد و گفت: خط مشي او اعتدال، يعني نغلتيدن در وادي افراط و تفريط و حركت در مسير حق بود.

عشق به سيد و سالار شهيدان در وجود حاج حبيب الله

 وي، عشق به سيد و سالار شهيدان را عنصري ريشه دار در وجود حاج حبيب الله خواند و افزود: وي هرساله اغلب در ايام عاشورا و تاسوعا به شهر دماوند مي آمد و در مراسم آيين محرم زادگاهش شركت داشت؛ هرگاه نام متبرك حضرت اباعبدالله الحسين برده مي شد، اشك از چشمان آن مرحوم جاري بود.

اين مسئول ادامه داد: او در پاسخ به كارگروه پيگير براي برپايي مراسم نكوداشت بزرگان دماوند به نزد وي رفته بودند و او گفت كه "اگر براي فرد من مي خواهيد نكوداشت بگيريد، من اهلش نيستم".